Battery Specifications CSB XHRL12475W Sealed Lead Acid Battery
Specification
Cells Per Unit 6
Voltage Per Unit 12 V
Capacity 475W @15 min-rate to 1.67V per cell @25? (77°F )
Weight Approx. 35.5kg (78.26 lbs)
Maximum Discharge Current 800A(5sec)
Internal Resistance Approx Approx. 5 m?
Operating Temperature Range Discharge?-20?~50?(5°F~122°F)
Charge?-20?~50?(5°F~104°F)
Storage?-15?~50?(5°F~104°F)
Nominal Operating Temperature Range 25?±3? (77°F±5° F)
Float Charging Voltage 13.5 to 13.8 VDC/unit Average at 25? (77°F)
Recommended Maximum Charging Current Limit 47.5 CA
Equalization and Cycle Service 14.4 to 15.0 VDC/Unit Average at 25?(77°F)
Terminal I2-Thread lead alloy recessed terminal to accept M6 bol
  • 10 Year Design Life
  • Capacity A/H @ 20 Hr Rate : 12V 100 A/H
  • W @ 10 min to 1.6 V per cell: 410W
  • Dimensions : 343x 170 x 217 mm